top of page
q1.png

EV BAĞLANTI HATLARI İÇİN AŞIRI GAZ AKIŞINI KESİCİ, YERLİ EMNİYET VALFİ (GAS-STOP) GELİŞTİRİLMESİ

PROJE BİLGİLERİ

TARİH: 01/06/2016 - 31/03/2018

DESTEKLEYİCİ KURULUŞ: TÜBİTAK 1501 - NTG Plastik A.Ş. için geliştirildi.

Proje, doğalgaz şehir şebekelerinin ev bağlantı hatları girişinde kullanılan, aşırı gaz akışı durumlarında gazı kesici emniyet valfinin (gas-stop) geliştirilmesi üzerinedir. Doğalgaz bağlantı hatlarında, yol-kazı çalışmaları sırasındaki dikkatsizlik veya deprem gibi nedenlerle meydana gelebilen patlamalara karşı, tüm gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır emniyet valfi kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Yurt içinde ise doğal gaz sistemine geçen illerin hemen tümünde bu ihtiyaç anlaşılmış, özelleşen tüm gaz dağıtım firmalarına emniyet valfi kullanarak yeni yatırım yapma zorunluluğu getirilmiştir.

 

Projenin amacı, bahsedilen güvenlik ihtiyaçlarına yönelik olarak, yurt dışında farklı firmalar tarafından geliştirilmiş örnekleri bulunan, giderek artan bir pazara sahip, yüksek katma değerli bu mühendislik ürününü, yurt içinde ilk defa geliştirmektir.

 

Gas stop`un basınç kaybı tolerans aralığı maksimum %10 olmalıdır. Aynı zamanda yıllarca fonksiyonelliğini kaybetmeden çalışabilmelidir. Yapılan özel tasarımla iki taraftan yataklı bir tasarım oluşturulmuştur. Böylece tasarımın uzun ömürlü olması hedeflenmiştir. Bu tasarımın en büyük dezavantajı ise mekanik emniyet valfinin arta tarafında daralan hacimden dolayı oluşan yüksek basınç kaybıdır. CFD tabanlı yapılan optimizasyonlar ve tasarım yaklaşımları ile basınç kaybı sıralamasında bu özelliklerine ek olarak dünyanın en düşük basınç kaybına sahip tasarımı oluşturulmuştur.

Araba Disk Freni

Prototip ve CFD Sonuçları:

bottom of page